Bilety na Samoa National Rugby Union Team
Rugby Union to niezwykle popularna dyscyplina. Związki tego sportu istnieją w aż stu siedemdziesięciu krajach. Niektóre z tych państw z naszego punktu widzenia kwalifikują się jako niezwykle egzotyczne. Jako przykład można podać tutaj Samoa. Ta położona na Oceanie Spokojnym wyspa regularnie bierze udział w rozgrywkach międzynarodowych.
Historia Samoa Rugby Union
Rugby pojawiło się na wyspie jeszcze w czasach, w których była ona zależna od Nowej Zelandii. Co ciekawe popularyzację sportu przypisuje się katolickim misjonarzom. Jeden z zakonów przywiózł dyscyplinę na Samoa w roku 1924. Sport przyjął się bardzo szybko. Już w tym samym roku powstał związek The Western Samoa Rugby Football Union, który czuwał nad przebiegiem oraz organizacją meczów. Szybko doszło też do pierwszych rozgrywek pomiędzy Samoańczykami i reprezentacjami innych narodów Pacyfiku. Osiemnastego sierpnia w stolicy regionu odbyło się spotkanie lokalnego zespołu z drużyną Tonga. Gościa wygrali sześć do zera. Przez lata bilety na Samoa Rugby Union sprzedawały się dobrze, ale jednocześnie reprezentacja nie odnosiła znacznych sukcesów. Zawodnicy większość meczów rozgrywali z państwami położonymi na Oceanie Spokojnym. W 1954 drużyna odbyła trasę po sąsiednich wyspach - Fiji i Tonga. Z kolei w 1974 zespół wyjechał grać gościnnie w Nowej Zelandii. Podczas tego wyjazdu samoańskim graczom udało się wygrać jeden z ośmiu meczów. Rozgrywki w tym regionie przybrały na regularności w roku 1982. Wtedy bowiem po raz odbyły się oficjalne zawody pomiędzy Samoa i ościennymi państwami.
Charakterystyka drużyny i największe osiągnięcia
Reprezentacja Samoa daje wiele powodów do dumy mieszkańcom wyspy. Sama drużyna często odnosi się do rodzimych tradycji. Nieoficjalnie jest znana jako Manu. Przydomek ten pochodzi od imienia wielkiego, samoańskiego wojownika. Gracze też słyną ze swojej waleczności, a mecze z ich udziałem zawsze są unikalnym widowiskiem. Drużyna każde spotkanie zaczyna Siva Tau. Jest to tradycyjny, samoański taniec, który kiedyś wykonywali wojownicy szykujący się do bitwy. Jego bojowy charakter widać właściwie w każdym ruchu. Zawodnicy stają przed rywalami, klepią się po udach i z groźnymi minami wykrzykują jeszcze bardziej złowieszcze słowa. Rytuał wygląda imponująca zwłaszcza w zestawieniu z przeciwnikami. Większość drużyn na świecie nie posiada tańców wojennych. Podczas Siva Tau rywale Samoańczyków zazwyczaj stoją w lekkim osłupieniu. Waleczność drużyny z czasem zaczęła przekładać się na sukcesy międzynarodowe. Przełomem w dziejach drużyny była wizyta zespołu Walii w roku 1982. Goście wygrali, ale odwdzięczyli się gospodarzom zaproszeniem na występ w Europie. Wyjazd przyciągnął uwagę międzynarodowej społeczności fanów Rugby. Drużyna Manu została zaproszona do wzięcia udziału w mistrzostwach świata w roku 1987. Po kilku meczach wyjazdowych oraz półfinałach w Tokio drużynie ponownie udało się zakwalifikować do prestiżowego pucharu w roku 1991. Tutaj ponownie reprezentacja zaskarbiła sobie serca kibiców ze względu na ogromną wolę walki. Nie udało jej się zająć żadnego miejsca, ale Samoańczycy niezwykle zawzięcie walczyli o każdy punkt. Od tamtej pory Manu regularnie pojawia się na najważniejszych imprezach. Zmieniła się też sytuacja finansowa zespołu. W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych zaczęła go sponsorować szwajcarska korporacja Fay Richwhite.
Powrót do góryChcesz otrzymywać informacje o największych wydarzeniach i wyjątkowych ofertach bezpośrednio na skrzynkę odbiorczą?