TSG 1899 Hoffenheim

Współczesny futbol na najwyższym poziomie to nie tylko kluby pochodzące z wielkich ośrodków miejskich, ale także takie, które powstały w miasteczkach czy nawet na wsiach. We Francji przez lata niemałe sukcesy osiągało AJ Auxerre, zaś z polskich drużyn można wymienić choćby takie, jak Amica Wronki czy Termalica Nieciecza. Również u zachodnich sąsiadów jest drużyna z niewielkiej miejscowości, liczącej tylko kilka tysięcy mieszkańców, grająca w najwyższych klasach rozgrywkowych. To TSG 1899 Hoffenheim, które rozgrywa swe mecze na przedmieściach Sinsheim. Niemiecki przydomek „HoffeDorfverein” („Klub ze wsi”) w Polsce tłumaczony jest jako „Wieśniaki” – nazwa nie do końca fortunna, ale jednak oddająca unikalny charakter TSG 1899 Hoffenheim.

Historia sięgająca końca XIX stulecia

Podobnie jak w nazwach niektórych klubów pochodzących z Niemiec, także w nazwie drużyny z Hoffenheim ukryty jest rok założenia, mimo że formalnie TSG 1899 Hoffenheim powstał w 1945 roku z połączenia Turnverein Hoffenheim i Fußballverein Hoffenheim – pierwszy został oficjalnie założony w 1899 roku, drugi zaś 22 lata później. Przez dekady niewielki klub grał w niższych klasach rozgrywkowych, niekiedy sprawiając niespodzianki w krajowym pucharze, jak było w sezonie 2003/2004, kiedy TSG 1899 Hoffenheim w 1/8 finału wygrał z utytułowanym Bayerem Leverkusen. W tym samym sezonie otwarto też nowoczesne centrum treningowe, co było sygnałem nadchodzących zmian. Nowa era dla TSG 1899 Hoffenheim rozpoczęła się nieco później, kiedy w czerwcu 2006 roku klub przejął majętny biznesmen Dietmar Hopp, zaś trenerem pierwszej drużyny został znany między innymi z Schalke 04 Gelsenkirchen Ralf Rangnick – utytułowany szkoleniowiec podpisał kontrakt na pięć sezonów, co było jasnym sygnałem, że dla nowego właściciela nie wystarczy gra w niższych ligach. Już pierwszy rok pracy nowego trenera okazał się sukcesem – kibice mogli zamawiać bilety na TSG 1899 Hoffenheim na spotkania w 2. Bundeslidze. Sezon 2007/2008, zakończony efektownym zwycięstwem 5-0 nad Greuther Fürth, to upragniony awans do Bundesligi. Kupując bilety na mecz TSG 1899 Hoffenheim, miejscowi fani mogli liczyć na spotkania z tak utytułowanymi drużynami, jak Bayern Monachium czy Borussia Dortmund. Spotkania domowe w jesiennej rundzie Bundesligi odbywały się na starym stadionie, zaś od wiosny 2009 roku TSG 1899 Hoffenheim rozgrywa mecze na mieszczącym ponad trzydzieści tysięcy kibiców obiekcie w położonym w pobliskim Sinsheim, cały czas występując w Bundeslidze.

Suksesy

Największe sukcesy TSG 1899 Hoffenheim to kolejne awanse do wyższych klas rozgrywkowych. Debiutancki sezon w Bundeslidze drużyna kończy na siódmej pozycji, mimo prowadzenia po rundzie jesiennej. Od tego czasu klub z liczącej kilka tysięcy osób miejscowości regularnie występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej, zajmując miejsca gwarantujące utrzymanie. Najdłuższa seria zwycięstw w Bundeslidze to pięć spotkań w sezonie 2008/2009, kiedy to kolejno TSG 1899 Hoffenheim wygrywało takimi zespołami, jak Eintracht Frankfurt (2:1), Hannover 96 (5:2), HSV Hamburg (3:0), VfL Bochum (3:1) i Karlsruhe SC (4:1).


Gdzie

  • Wszystkie
Nie ma jeszcze żadnych zaplanowanych wydarzeń na TSG 1899 Hoffenheim
Używamy plików cookie, aby poprawić nasze serwisy internetowe. Zakładamy, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie, jeśli kontynuujesz przeglądanie strony. Dowiedz się więcej o Zasady dotyczące plików cookie tutaj.