Sunderland

Sunderland A.F.C. to jeden z najstarszych klubów piłkarskich na Wyspach Brytyjskich. Ta drużyna z północnej Anglii ma bez wątpienia wspaniałą historię. Ale dlaczego dziś warto kupić bilety na Sunderland? To ciągle zespół, który gra pierwszorzędny futbol, a fani są z nim niezwykle zżyci. Piłka nożna w północnej części kraju jest ciągle traktowana jako bardzo istotna część życia, a nie tylko jako rozrywka. Dlatego warto poczuć te niesamowite sportowe emocje na własnej skórze!

Historia klubu z Sunderlandu

Historia drużyny "Czarnych kotów" ("The Black Cats") - bo taki przydomek noszą zawodnicy Sunderland A.F.C. - sięga 1879 roku. Początkowo jednak grać w niej mogli tylko nauczyciele. Szybko jednak ten klub dla pracowników regionalnej oświaty przekształcono w profesjonalny zespół sportowy. Dzięki temu zdobył popularność, ale kilka lat później nad Sunderland A.F.C. zawisły czarne chmury. Twórca klubu odszedł z niego wraz z grupą najlepszych piłkarzy i założył konkurenta - Sunderland Albion. Między drużynami rozpoczęła się wielka rywalizacja, która zakończyła się upadkiem klubu Albion w 1892 roku. W Sunderland zaczęli natomiast inwestować przemysłowcy i szybko ściągnęli zdolnych piłkarzy z pobliskiej Szkocji. Nastał złoty okres dla klubu. W pierwszych dekadach XX wieku Sunderland radził sobie świetne, jednak po II wojnie zaczęło iść dużo gorzej. Klub zwykle grał wtedy w drugiej lidze, ale zdarzało się i spadać do trzeciej. Dopiero pod koniec lat 90. piłkarze z Sunderlandu znów na dłużej zagościli w topowej Premier League.

Osiągnięcia Sunderlandu

Większość osiągnięć tej drużyny pochodzi z jej złotego okresu, czyli przełomu XIX i XX wieku. Drużyna sześć razy wywalczyła mistrzostwo Anglii - po raz pierwszy w 1892 roku, a po raz ostatni - w 1936. Z tego okresu pochodzi też najwyższe zwycięstwo w dziejach klubu. W 1884 roku Sunderland pokonał Castletown 23 do zera. Później było zdecydowanie gorzej - jedyny poważny sukces w drugiej połowie XX wieku zespół odniósł w 1973 roku, gdy zdobył po raz drugi Puchar Anglii (po raz pierwszy to trofeum trafiło do Sunderlandu w 1937 roku). Koniec lat dziewięćdziesiątych i początek XXI wieku to jednak powrót piłkarzy do świetnej formy. Drużyna znów grała w pierwszej lidze i osiągała niezłe rezultaty. Klub był zawsze kojarzony ze stadionem Roker Park, choć od 1997 roku Sunderland gra na zupełnie nowym obiekcie - mieszczącym niemal 50 tysięcy osób Stadium of Light.


Gdzie

  • Wszystkie
Nie ma jeszcze żadnych zaplanowanych wydarzeń na Sunderland
Używamy plików cookie, aby poprawić nasze serwisy internetowe. Zakładamy, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie, jeśli kontynuujesz przeglądanie strony. Dowiedz się więcej o Zasady dotyczące plików cookie tutaj.