Stoke City

Dlaczego warto kupić bilety na Stoke City? Choćby dlatego, że jest to angielski klub z długimi tradycjami, który do 1928 roku funkcjonował jako Stoke Football Club, czyli klub piłkarski ze Stoke-on-Trent. Dziś nie wszyscy wiedzą, że jest to drugi najstarszy klub piłkarski na świecie - zobaczyć tak wyjątkową drużynę jest z pewnością marzeniem wielu fanów. Ciekawostką jest to, że piłkarzy ze Stoke City bywają żartobliwie nazywani The Potters, co w polskim tłumaczeniu oznacza...Garncarzy.

Garncarze zawsze górą!

Drużynę Stoke City założono już w 1863 roku pod nazwą Stoke Ramblers, kiedy to adepci formacji Charterhouse School założyli swoją własną drużynę piłkarską w Stoke-on-Trent. Najsłynniejszym zawodnikiem w całej historii klubu był niejaki sir Stanley Matthews, natomiast pierwszy udokumentowany mecz rozegrano kilka lat później, czyli w październiku 1868 roku. Ówczesny założyciel klubu, Henry Almond, był także jego kapitanem i to on zdobył pierwszego gola w historii klubu. W roku 1878 klub Stoke City połączył się z Stoke Victoria Cricket Club i w ten sposób powstał Stoke Football Club. W tym czasie klub przyjął również tradycyjny czerwono-biały strój w paski. Warto wspomnieć, iż Stoke City był jednym z dwunastu członkowskich klubów założycielskich The Football League pod koniec XIX wieku. W 1914 roku rozgrywki zostały zawieszone z powodu I wojny światowej na okres czterech lat, ale w końcu wznowiono je w sierpniu 1919 roku.

Długie tradycje i ważne zwycięstwa

W 1925 roku Stoke-on-Trent został przyznany tytuł oraz status miasta zarazem, co sprawiło, że zmieniła się nazwa klubu na Stoke City FC, pod koniec lat 20. Dodatkową ciekawostką jest to, że w 1930 roku w klubie zadebiutował jeden z najsławniejszych piłkarzy, Stanley Matthews. Był to piłkarz, który dorastał w Hanley i po raz pierwszy wystąpił na boisku w marcu 1932 roku w meczu przeciwko Bury, w wieku zaledwie 17 lat. Być może to między innymi dzięki niemu w latach 30. znacząco wzorsła frekwencja na wszystkich sportowych spotkaniach i ta tendencja utrzymuje się do dziś. Rekord frekwencyjny nastąpił jednak w tym samym roku, osiągając tym samym swój rekord ligi. Czy uwierzycie, że w tym pamiętnym spotkaniu brało udział ponad 50 tysięcy kibiców?

Bilety na Stoke City - dlaczego warto chodzić na mecze Ligi Angielskiej?

Warto zaznaczyć, że ten angielski klub o długiej tradycji ma wielu fanów w samym Stoke-on-Trent, a kibice tego klubu są powszechnie uważani za jednych z najbardziej wiernych swojej drużynie. Z tego też powodu atmosfera na każdym z meczy jest naprawdę wyjątkowa. Na stadionie będzie można też usłyszeć oficjalnym hymn drużyny, jakim jest pieśń "Będziemy z wami", którą odśpiewano po raz pierwszy w 1972 roku tuż po triumfie w Pucharze Ligi Angielskiej. Niewielu fanów wie, iż lokalnym, największym rywalem jest drużyna Port Vale z siedzibą w Burslem.


Gdzie

  • Wszystkie
Nie ma jeszcze żadnych zaplanowanych wydarzeń na Stoke City
Używamy plików cookie, aby poprawić nasze serwisy internetowe. Zakładamy, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie, jeśli kontynuujesz przeglądanie strony. Dowiedz się więcej o Zasady dotyczące plików cookie tutaj.