Southampton

Dlaczego oczy kibiców na całym świecie zwrócone są na ligę angielską? Ponieważ rozgrywki te charakteryzują się twardą, dynamiczną, a jednocześnie efektowną grą. Do takich walecznych drużyn z pewnością należy Southampton. Zespół, który w swojej historii nie odniósł zbyt wielu sukcesów, ale niejednokrotnie popsuł szyki silniejszym rywalom. Właśnie dlatego wierni fani "Świętych" kochają swój zespół, a bilety na Southampton są dla nich... świętością.

Ponad 130 lat na angielskich murawach

W 1885 roku powstał St. Mary's Church YMA, klub, który okazał się zalążkiem obecnego Southampton. Dość szybko zaczął święcić triumfy w rozgrywkach, w których brał udział, dlatego klubowi działacze podjęli decyzję o budowie stadionu, który miał przyciągnąć jeszcze większą liczbę fanów i zwiększyć przychody za bilety na Southampton. W 1900 roku drużyna po raz pierwszy wystąpiła w finale Pucharu Anglii, gładko przegrywając z Bury. W 1921 roku zespół awansował do wyższej klasy rozgrywkowej, aby po 31 latach spędzonych na zapleczu pierwszej ligi, ulec degradacji. Upragniony awans do elity nastąpił dopiero w 1966 roku. Ponadto, dobre występy zaowocowały przepustką do Pucharu Miast Targowych. Kilka lat później piłkarze Southampton ponownie doznali smaku porażki, meldując się w niższej lidze. Jednak już w 1976 roku nadszedł nieoczekiwany sukces w postaci wygranej w Pucharze Anglii. Przeciwnikiem "Świętych" był Manchester United, z którym piłkarze Southampton jeszcze niejednokrotnie stawali w szranki na drodze po tytuły. Rok później klub ponownie zawitał do pierwszej ligi. W 1979 po raz pierwszy został finalistą Pucharu Ligi Angielskiej, w którym musiał uznać wyższość Nottingham Forrest.

Wielki comeback?

W 1992 roku do życia została powołana Premier League. Do powstania najbardziej renomowanej dziś ligi w Anglii walnie przyczynił się także Southampton. W Premier League "Święci" spędzili kolejnych 10 sezonów z takimi przebłyskami, jak między innymi triumf przed własną publicznością 6:3 z Manchesterem United. W 2001 roku zespół przeniósł się na nowy obiekt - St Mary's Stadium, który może pomieścić przeszło 32 tysiące widzów. W 2005 Southampton opuścił szeregi Premier League po zajęciu w niej ostatniej pozycji. W drodze powrotnej do najlepszej angielskiej ligi, "Święci" zaliczyli jeszcze jeden bolesny upadek pod tytułem spadek z Championship. Nie podłamało to działaczy i piłkarzy klubu, który w 2012 roku powrócił do elitarnych rozgrywek. Warto wspomnieć, że podczas pobytu w League One, w 2010 roku, zawodnicy Southampton zdołali triumfować w pucharze skierowanym do drużyn z trzeciej i czwartej ligi angielskiej, czyli Football League Trophy.


Gdzie

  • Wszystkie
Nie ma jeszcze żadnych zaplanowanych wydarzeń na Southampton
Używamy plików cookie, aby poprawić nasze serwisy internetowe. Zakładamy, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie, jeśli kontynuujesz przeglądanie strony. Dowiedz się więcej o Zasady dotyczące plików cookie tutaj.