Rugby

Rugby to dyscyplina sportu, która od zawsze budzi duże emocje. Ten dynamiczny sport w wielu krajach zyskał status sportu narodowego. Warto zdobyć bilety na rugby, by zobaczyć tę niezwykłą grę na żywo.

Zaskakująca historia rugby

Choć rugby wydaje się nowoczesnym sportem, jego korzenie sięgają czasó starożytnych. Wówczas swój początek miały różne gry z piłką w roli głównej, a eksperci dopatrują się wśród nich również rugby. Ta specyficzna dyscyplina sportu w obecnym kształcie na dobre rozwinęła się jednak w Wielkiej Brytanii w XIX wieku. To wtedy spisano pierwsze zasady w mieście Rugby. Od nazwy miejscowości wywodzi się więc nazwa sportu. Co ciekawe, w tym czasie toczyły się zaciekłe spory wśród zwolenników i przeciwników urozmaicania piłki nożnej grą rękami. W końcu zapadła decyzja o rozgraniczeniu futbolu i rugby. Wkrótce rugby przekroczyło granice Wysp Brytyjskich, zaś mecze zaczęto rozgrywać w innych krajach Europy, a także Ameryki Północnej i Południowej. Na początku XX wieku rugby dołączyło do plejady dyscyplin olimpijskich.

Ciekawe fakty o rugby

Rugby cieszy się dużą popularnością w wielu krajach świata, jednak za sport narodowy uważane jest w Walii, Gruzji, a także odległej Nowej Zelandii. Co ciekawe, sport ten jest równie popularny na wielu wyspach Oceanu Spokojnego, a także na Madagaskarze. Bilety na rugby rozchodzą się jak świeże bułeczki również w Papui Nowej Gwinei. Rugby ma kilka odmian, zaś najmniej znane, a zarazem najciekawsze to rugby podwodne i rugby na wózkach. Wariant rozgrywany pod wodą zapoczątkowano w latach 60. XX wieku. Ten rodzaj rugby doczekał się również rozgrywek na najwyższym poziomie w postaci mistrzostw świata.

Najważniejsze rozgrywki dla kibiców rugby

Jedną z najważniejszych imprez dla wielbicieli rugby jest Puchar Świata w rugby zwany także Rugby World Cup. Są to międzynarodowe rozgrywki, które swoją rangą odpowiadają mistrzostwom świata. Turniej jest prawdziwym świętem fanów tej dyscypliny sportu i odbywa się tylko raz na cztery lata. Zwycięska drużyna otrzymuje nagrodę w postaci pozłacanego Pucharu Williama Webba Ellisa. Swoją nazwę trofeum zawdzięcza uczniowi szkoły w angielskim mieście Rugby uznawanemu za twórcę tego sportu. Rekordzistami są Nowozelandczycy, którzy wywalczyli to trofeum aż trzykrotnie. Najwyższym zwycięstwem punktowym w historii turnieju mogą poszczycić się Australijczycy, którzy w 2003 roku znokautowali Namibię, pokonując ją 142-punktową przewagą. Za najskuteczniejszego gracza w historii Rugby World Cup uważany jest Johnny Wilkinson, który zdobył najwięcej, bo aż 277 punktów w turnieju. Co ciekawe, było wśród nich tylko jedno przyłożenie. Inne ważne rozgrywki dla kibiców rugby to bez wątpienia Puchar Sześciu Narodów, będący zarazem najstarszymi zawodami w tej dyscyplinie na świecie. W turnieju uczestniczą reprezentacje Anglii, Francji, Irlandii, Szkocji, Włoch i Walii. Ponadto fani chętnie kupują bilety na rugby na imprezy takie jak IRB Sevens World Series czy Puchar Narodów Europy.


Używamy plików cookie, aby poprawić nasze serwisy internetowe. Zakładamy, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie, jeśli kontynuujesz przeglądanie strony. Dowiedz się więcej o Zasady dotyczące plików cookie tutaj.