Real Sociedad

Real Sociedad z baskijskiego miasta San Sebastián to jeden z najsłynniejszych klubów piłkarskich w Hiszpanii. Choć nie jest tak rozpoznawalny na świecie, jak drużyny z Madrytu czy Barcelony, to wśród lokalnych fanów futbolu każdy mecz Realu Sociedad jest prawdziwym świętem. Warto więc zobaczyć grę zespołu na żywo - widzowie są niezwykle entuzjastyczni, a powszechnie uważa się, że zawodnicy klubu są znacznie skromniejsi, niż otoczeni sławą i wielkimi pieniędzmi gracze z czołowych hiszpańskich drużyn.

Historia Real Sociedad

Klub należy do grona najstarszych w Hiszpanii. Futbol zawitał do San Sebastián na początku XX wieku - w piłkę w Kraju Basków zaczęli grać powracający z Wielkiej Brytanii robotnicy. Oficjalnie zespół w San Sebastián powstał we wrześniu 1909 roku. Jednak przydomek "Real", co oznacza w języku hiszpańskim "królewski", baskijska drużyna otrzymała rok później. Wszystko dzięki ówczesnemu królowi Alfonsowi XIII, który w San Sebastián miał rezydencję i zainteresował się grą lokalnych piłkarzy. Real był jednym z założycieli Primera División, czyli najważniejszej hiszpańskiej ligi. W pierwszym sezonie zajął ostatecznie czwarte miejsce, ale na największe sukcesy trzeba było sporo poczekać. Przez lata baskijski Real balansował pomiędzy Primera División a drugą ligą i dopiero pod koniec lat 70. ubiegłego wieku odniósł prawdziwe osiągnięcia.

Królewscy mistrzowie

W sezonie 1979/80 zespół otarł się o mistrzostwo Hiszpanii - do zwycięskiego Realu Madryt dzielił go zaledwie jeden punkt. Jednak już rok później klub z San Sebastián zdobył pierwsze miejsce w kraju. Tym razem to Real Sociedad pokonał Królewskich z Madrytu o włos - drużyny miały tyle samo punktów, więc zdecydował bilans bramek. Lata 80. w ogóle okazały się świetne dla Realu Sociedad - był też mistrzem w sezonie 1981/82 oraz wicemistrzem w 1987/88. Rok 1987 zresztą wyjątkowo zapisał się w historii klubu - to wtedy w ćwierćfinale Pucharu Króla drużyna pokonała Real Mallorca 10 do jednego. Lata 90. już nie były zbyt udane dla Basków. Wtedy, a dokładnie w 1993 roku, powstał jednak nowoczesny stadion Estadio de Anoeta, który może pomieścić 32 tysiące widzów. Fani piłki, którzy kupują bilety na Real Sociedad, właśnie tam obejrzą mecze swojego ulubionego klubu. XXI wiek był też trudny dla Realu. Choć w sezonie 2002/03 drużyna znów zajęła drugie miejsce na podium Primera División, to pod koniec dekady spadła do drugiej ligi. Udało się do niej wrócić w 2010 roku. Za to w tym czasie zespół wychował prawdziwie legendarnego gracza - Xabiego Alonso, który potem występował w Realu Madryt i Bayernie Monachium. Czy Sociedad wygrywa, czy nie, fani są zawsze wierni drużynie, dlatego też bilety na Real Sociedad zawsze świetnie się sprzedają.

Inne rozgrywki dla fanów Real Sociedad

Ci, którzy już kupili bilety na mecz Real Sociedad, z pewnością zechcą obejrzeć rozgrywki innych kultowych drużyn hiszpańskiej La Ligi. Czyli na przykład mecze Królewskich ze stolicy, czyli Realu Madryt lub ich odwiecznych rywali z Katalonii, czyli FC Barcelony.


Gdzie

  • Wszystkie
Nie ma jeszcze żadnych zaplanowanych wydarzeń na Real Sociedad
Używamy plików cookie, aby poprawić nasze serwisy internetowe. Zakładamy, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie, jeśli kontynuujesz przeglądanie strony. Dowiedz się więcej o Zasady dotyczące plików cookie tutaj.