RB Lipsk

RB Leipzig to zdecydowanie jedna z najciekawszych drużyn piłkarskich w Niemczech. Powstała w 2009 r. i dotarcie z piątej ligi do czołowej Bundesligi zajęło jej zaledwie kilka sezonów. Zespół został stworzony przez firmę produkującą napoje energetyczne Red Bull, ale z powodu niemieckiego prawa drużyna nie może używać sponsora w nazwie. RB jest jedną z niewielu drużyn z byłych Niemiec Wschodnich (NRD), które osiągają tak duże sukcesy w najlepszej lidze piłkarskiej kraju.

Szybka kariera klubu z Lipska

Drużyna powstała na bazie niewielkiego klubu SSV Markranstädt. Od razu nowy właściciel mocno doinwestował drużynę, szybko zbudowano też bardzo nowoczesny stadion Red Bull Arena. Celem było, aby klub już po ośmiu latach dostał się do Bundesligi. Wydawało się to szalonym planem, gdyż SSV Markranstädt grał w piątej lidze, a i tam nie odnosił większych sukcesów. Inwestycje jednak przyniosły skutek i RB Leipzig już w sezonie 2016/17 dostał się do topowej ligi, czyli nawet przed terminem wyznaczonym przez nowego, ambitnego właściciela. Fani w Lipsku byli zachwyceni grą zespołu i bilety na RB Leipzig zaczęły być bardzo pożądanym towarem. Zaczęły się mnożyć fan-kluby drużyny, a mieszkańcy miasta byli zachwyceni, że zawitał do nich futbol na światowym poziomie. Stadion Red Bull Arena jest uważany za jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w kraju. Jest w stanie pomieścić 42 tysiące kibiców i jest stale rozbudowywany.

Osiągnięcia i ciekawostki o RB Leipzig

Firma Red Bull długo przymierzała się do kupienia klubu piłkarskiego w Niemczech. Rozważano drużyny z różnych miast, ale ponoć za radą legendarnego piłkarza i trenera Franza Beckenbauera, spółka postawiła ostatecznie na Lipsk. Choć Red Bull zainwestował ogromne środki w klub, to na pewno się to opłaciło, bo ekspresowa droga RB Leipzig na futbolowy szczyt była zupełnie bezprecedensowa. Władze klubu jednak nie postanowiły kupować najlepszych graczy z innych drużyn, a raczej wychować młodych piłkarzy własnymi siłami. Zapewniono im dobrych trenerów, świetny stadion i nowoczesne centrum treningowe. Nikt nie ma wątpliwości, że sukcesy RB Leipzig nie byłyby możliwe bez wyjątkowo hojnego sponsora. Dlatego też zarówno drużyna, jak i jej fani podkreślają swoje związki z Red Bullem. Potocznie zespół jest nawet nazywany "Bykami" ("Die Bullen") lub "Czerwonymi Bykami" ("Die Roten Bullen"). Firma zresztą jest znana z inwestowania w piłkę - ma też klub futbolowy w austriackim Salzburgu oraz w Nowym Jorku.


Gdzie

  • Wszystkie
Nie ma jeszcze żadnych zaplanowanych wydarzeń na RB Lipsk
Używamy plików cookie, aby poprawić nasze serwisy internetowe. Zakładamy, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie, jeśli kontynuujesz przeglądanie strony. Dowiedz się więcej o Zasady dotyczące plików cookie tutaj.