Piłka nożna na Półwyspie Iberyjskim cieszy się ogromną popularnością. Choć wydawać by się mogło, że dzieje się tak za sprawą hiszpańskiej Primera Division, to portugalska Primeira Liga także ma w tym swój zasłużony udział. W każdym sezonie kluby z portugalskiej ligi z powodzeniem biorą udział w europejskich rozgrywkach pucharowych, a walka o miano najlepszej krajowej drużyny zwykle toczy się do samego końca sezonu. Zatem bilety na Primeira Liga są prawdziwym must have każdego fana portugalskiego futbolu.

Wielka trójka portugalskiego futbolu

Najwyższy szczebel portugalskich rozgrywek ligowych tworzy 18 drużyn. Primeira Liga powstała w 1934 roku, aby cztery lata później przekształcić się w profesjonalną organizację. Wysoki współczynnik w rankingu UEFA sprawia, że corocznie w europejskich pucharach ma prawo wystąpić aż sześć drużyn z portugalskiej ligi. Od początku istnienia, liga zdominowana jest przez trzy kluby. Są to FC Porto, Sporting Lizbona i Benfica Lizbona, które naprzemiennie sięgają po czempionat kraju. Wyjątkami w historii są zespoły Boavista Porto i Belenenses, które mistrzostwo wywalczyły zaledwie po razie. Pierwszym zwycięzcą rozgrywek została ekipa FC Porto. Jednak mistrzowski rekord dzierży Benfica Lizbona, która ma w dorobku prawie czterdzieści mistrzowskich tytułów, a ponad czterdziestokrotnie stawała na dalszych miejscach podium. Drugim klubem pod względem ilości medali jest FC Porto, które w lidze zwyciężało dwudziestopięciokrotnie, a na trzecim miejscu znajduje się Sporting Lizbona, który na pierwszym miejscu w tabeli Primeira Liga meldował się osiemnastokrotnie. Bilety na mecze ligi portugalskiej z udziałem wielkiej trójki cieszą się największą popularnością, zwłaszcza jeśli chodzi o derby Lizbony.

Portugalska liga - wysyp doskonałych piłkarzy

Portugalska liga dla wielu piłkarzy jest świetną okazją do wypromowania się, także na europejskich murawach. Zawodnicy z portugalskich klubów trafiają do najlepszych drużyn na świecie i bardzo często decydują o sportowych sukcesach swoich pracodawców. To dzięki nim bilety na Primeira Liga cieszą się dużym zainteresowaniem kibiców, pragnących śledzić na żywo poczynania swoich ulubieńców. Występujący na co dzień w Primeira Liga najlepsi portugalscy piłkarze tworzą także trzon kadry narodowej, która coraz lepiej prezentuje się na międzynarodowych arenach. Przykładem może być triumf w Mistrzostwach Europy w 2016 roku. Warto przytoczyć chociażby takie nazwiska, jak: Cristiano Ronaldo, którego macierzystym klubem był Sporting Lizbona, pochodzący z tego samego klubu Luis Figo czy znany z występów w Benfice Lizbona, Eusebio. Warto jeszcze wspomnieć o rekordzistach pod względem strzelonych bramek w trakcie sezonu ligowego. Przynajmniej 40 razy do siatki rywali trafiali: Fernando Peyroteo, reprezentujący barwy Sportingu Lizbona - wyczynu tego dokonał dwukrotnie, Eusebio z Benfiki Lizbona - także dwukrotnie zapisywał na swym koncie minimum 40 goli w sezonie, oraz Hector Yazalde i Mario Jardel ze Sportingu Lizbona. Jeśli jeszcze nie widziałeś żadnego spotkania na żywo w portugalskiej lidze, kup bilety na Primeira Liga i poczuj gorącą atmosferę piłkarskich widowisk, jakie fundują najlepsze ekipy Portugalii.


Używamy plików cookie, aby poprawić nasze serwisy internetowe. Zakładamy, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie, jeśli kontynuujesz przeglądanie strony. Dowiedz się więcej o Zasady dotyczące plików cookie tutaj.