Palermo

Przyglądając się historii sycylijskiego futbolu, trudno nie zwrócić uwagi na drużynę Palermo. Ten najstarszy, wywodzący się z tej części Włoch klub piłkarski powstaje na początku XX wieku. Rozgrywki w Prima Divisione, gdzie drużyna osiąga kolejne sukcesy, pozwalają jej wzbić się szczyt kariery piłkarskiej, w wyniku czego nazwa zespołu nie jest już obca żadnemu Włochowi. Warto zdobyć bilety na Palermo, trzykrotnego finalistę Pucharu Włoch, żeby poczuć klimat piłkarskiej Italii.

Sycylijska droga do sławy

Pierwsze kroki klub zaczyna stawiać w 1898 roku jako Anglo Panormitan Athletic and Football Club. Istotne dla zespołu zmiany mają miejsce już niecałe 10 lat później, kiedy drużyna oficjalnie przekształca nazwę w Palermo FBC i przybiera znane dzisiaj wszystkim, czarno-różowe barwy. Systematyczna praca nad techniką doprowadza do tego, że w 1930 Palermo awansuje do Serie B, a w 1932 roku trafia do najwyższej klasy rozgrywkowej. Radość niestety nie trwa zbyt długo, bo skomplikowana sytuacja polityczna w kraju uderza także w świat sportu. Reżim faszystowski skutkuje poważnymi problemami finansowymi, a ostatecznie doprowadza do wydalenia drużyny z Włoskiej Federacji Piłkarskiej. Po II wojnie światowej zespół miewa na przemian okresy dobrej i bardzo przeciętnej gry. Lepsze czasy nastają dopiero w 2002 roku, kiedy zadłużone Palermo przejmuje Maurizio Zamparini.

Honorowy powrót na szczyt

Priorytety nowego właściciela klubu były jasne: Palermo powinno jak najszybciej wrócić na szczyt. Pierwszym celem, który prędko zostaje zrealizowany, to ponowne wprowadzenie drużyny do prestiżowej Serie A. Co prawda w pierwszym sezonie piłkarze tracą szansę na awans w ostatniej kolejce, ale nadrabiają to już rok później. Po 31 latach sycylijska drużyna wraca w końcu do pierwszej ligi. Na tym nie kończy się jednak historia jej wielkiego powrotu. Palermo zajmuje bowiem wysokie szóste miejsce w lidze, czym zdobywa pierwszy w historii awans w kwalifikacjach do Pucharu UEFA. Aż do 2011 roku klub utrzymuje się w pierwszej dziesiątce włoskiej ekstraklasy, wielokrotnie testując swoje umiejętności w rozgrywkach europejskich. Palermo niejednokrotnie pokonuje najważniejsze zespoły Włoch z Interem, Juventusem i Milanem na czele. Skład drużyny tworzony jest zgodnie z zasadą łączenia młodości z doświadczeniem. Dzięki temu w reprezentacji są nie tylko doświadczeni piłkarze, ale również ci bardzo młodzi i utalentowani. Włoska drużyna miewa jednak także gorsze momenty, gra zbyt nieregularnie. Traci punkty w starciu ze średnimi i słabszymi drużynami. Częste zmiany trenerów odbijają się na grze piłkarzy. Niemal każdy mecz drużyny to wielka zagadka, dająca kibicom ogromne emocje.


Gdzie

  • Wszystkie
Nie ma jeszcze żadnych zaplanowanych wydarzeń na Palermo
Używamy plików cookie, aby poprawić nasze serwisy internetowe. Zakładamy, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie, jeśli kontynuujesz przeglądanie strony. Dowiedz się więcej o Zasady dotyczące plików cookie tutaj.