Middlesbrough

Middlesbrough to jeden z zespołów, które swoim wiekiem powoli zbliżają się do stu pięćdziesięciu lat. Drużyna ma na swoim koncie niewiele nagród, ale pomimo tego faktu posiada grono niezwykle zaangażowanych kibiców. Fani piłki nożnej oglądają Boro nie tylko w rodzimej Anglii, ale też na całym świecie.

Początki istnienia Middlesbrough

Zespół powstał już w roku 1876. Pierwsze lata jego istnienia to fala wzlotów i upadków. Dwukrotnie zdobył puchar rozgrywek amatorskich i w 1889 rozpoczął karierę profesjonalną. Niestety drużyna musiała tymczasowo opuścić świat zawodowców po trzech latach. W roku 1899 Boro ponownie zaczyna grać profesjonalnie. Na początku dwudziestego wieku przenosi się na stadion Ayresome Park, który jest nierozerwalnie kojarzony z drużyną przez kolejne stulecie. Middlesbrough tworzyło podwaliny współczesnego futbolu nie tylko ze względu na wysokiej jakości umiejętności piłkarskie. Ma na swoim koncie również rekordowy pod względem finansowym transfer zawodnika. W roku 1905 Boro nabyło Alfa Commona za okrągła sumę tysiąca funtów. Jest to kwota bardzo niska w porównaniu z dzisiejszymi cenami piłkarzy sięgającymi milionów euro. Pamiętajmy jednak, że jak na owe czasy była wręcz niewyobrażalna. Zakup Commona miał na celu wzmocnienie składu drużyny i tym samym zabiegnięcie spadkowi do Drugiej Ligi. Pomimo że sam zespół nigdy nie wypłynął na szerokie wody międzynarodowego futbolu, może pochwalić się wychowankami, którzy zrobili karierę międzynarodową. Z Middlesbrough wywodzili się między innymi Wilf Mannion oraz George Hardwick, którzy w latach przedwojennych znaleźli swoje miejsca w reprezentacji Anglii. O ile w pierwszej połowie dwudziestego wieku zespół prezentował wysoką formę, o tyle w drugiej mamy do czynienia ze znacznym spadkiem. Drużyna nie tylko nie odnosi sukcesów, ale też z reguły oscyluje wokół środka lub dołu tabeli. Zainteresowanie widzów zaczyna odzyskiwać w latach dziewięćdziesiątych. W roku 1992 Boro staje się jednym z założycieli Premier League. Jest też pierwszym klubem, który zostaje wydalony z rozgrywek rok później. Ważnym kamieniem milowym jest też zmiana boiska, na którym zespół rozgrywa mecze na własnym podwórku. Od 1995 bilety na Middlesbrough kupimy na Riverside Stadium.

Największe osiągnięcia drużyny

Pomimo niezwykle długiej historii Middlesbrough nie należy do zespołów szczególnie utytułowanych. Naturalnie w ciągu stu pięćdziesięciu lat istnienia drużyna zdobyła kilka pomniejszych wyróżnień. Można tutaj wymienić wygrywane jeszcze w dziewiętnastym wieku nagrody amatorskie. W trakcie pierwszej wojny światowej Boro zwyciężyło także Northern Victory League. Jednak jedynym trofeum zespołu, które jest jednocześnie istotne i współczesne, możemy nazwać Puchar Ligi Angielskiej z 2004. W finale drużyna pokonała dwa do jednego Bolton Wanderers. Zwycięstwo otworzyło też biało-czerwonym pierwszą w historii możliwość wzięcia udziału w Pucharze UEFA.


Gdzie

  • Wszystkie
Nie ma jeszcze żadnych zaplanowanych wydarzeń na Middlesbrough
Używamy plików cookie, aby poprawić nasze serwisy internetowe. Zakładamy, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie, jeśli kontynuujesz przeglądanie strony. Dowiedz się więcej o Zasady dotyczące plików cookie tutaj.