Liga holenderska Eredivisie

Holenderska Eredivisie to synonim pięknego, efektownego futbolu, który na całym świecie zyskał sympatię milionów kibiców. Nic dziwnego, że po bilety na Ligę holenderską Eredivisie ustawiają się długie kolejki miłośników piłki nożnej, spragnionych futbolowych wrażeń na najwyższym poziomie.

Od ligi amatorskiej, po profesjonalne rozgrywki

Holenderska Eredivisie została założona w 1956 roku. Datę tę przyjmuje się za oficjalny start rozgrywek futbolu zawodowego w Holandii. Wcześniej, na szczeblu amatorskim rozgrywki toczyły się już od 1888 roku pod nazwą Mistrzostwa Holandii w piłce nożnej mężczyzn. Historycznym, pierwszym zwycięzcą zmagań była Concordia Rotterdam. Pierwsza oficjalna edycja tych rozgrywek przypada na sezon 1897/1898. Natomiast triumfatorem w pierwszym sezonie profesjonalnej Eredivisie został Ajax Amsterdam. Piłka nożna z krajów Beneluxu cieszy się dużym zainteresowaniem kibiców w Europie, o czym świadczy fakt, że bilety na Ligę holenderską Eredivisie notują coraz wyższą sprzedaż. Atrakcyjność rozgrywek przyciąga do nich także wielu znakomitych piłkarzy, którzy swoją karierą postanowili pokierować właśnie na holenderskich boiskach. To nie tylko reprezentanci "Pomarańczowych", ale także przedstawiciele innych nacji, gwiazdy swoich reprezentacji z całego świata, które gwarantują fantastyczne, widowiskowe starcia w lidze oraz europejskich pucharach. Co więcej, kluby reprezentujące holenderską Eredivisie słyną z waleczności i często, ku radości swoich fanów, sprawiają niespodzianki, pozostawiając w pokonanym polu teoretycznie silniejszych przeciwników.

Przebojowa Liga holenderska Eredivisie

Od momentu powstania ligi można śmiało mówić o panowaniu wielkiej trójki holenderskiej piłki nożnej. PSV Eindhoven, Feyenoord Rotterdam i Ajax Amsterdam totalnie zdominowały rozgrywki Eredivisie. Zaledwie kilka razy na najwyższym podium ligowych zmagań stawały inne drużyny. Rekordzistą pod względem mistrzostw Holandii jest Ajax Amsterdam. Klub ten słynie też z jednej z najlepszych na świecie szkółek młodzieżowych. Tuż za nim plasuje się drużyna z Eindhoven, a stawkę zamyka Feyenoord. Warto wspomnieć o historycznych momentach holenderskich zespołów w rozgrywkach na arenie międzynarodowej. W 1970 roku Feyenoord, jako pierwszy klub z Holandii wygrał Puchar Europy Mistrzów Klubowych. Rok później tytuł ten zdobył Ajax Amsterdam, powtarzając sukces także w kolejnych dwóch latach, dzięki czemu zagwarantował sobie Honorową tarczę Ligi Mistrzów. Także PSV miało swoją chwilę chwały, sięgając po ten sam puchar w 1988 roku. Także w Pucharze UEFA triumfował każdy z wymienionych klubów.


Używamy plików cookie, aby poprawić nasze serwisy internetowe. Zakładamy, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie, jeśli kontynuujesz przeglądanie strony. Dowiedz się więcej o Zasady dotyczące plików cookie tutaj.