Lazio

Lazio to właściwie historia europejskiego footballu. W rozgrywkach europejskich napotkamy wiele zespołów, które liczą sobie osiemdziesiąt lat. Biało-niebieska drużyna natomiast niedawno przekroczyła setkę! SS Lazio wyróżnia się na tle innych klubów nie tylko długowiecznością, ale też wysokiej jakości grą oraz znacznymi osiągnięciami.

Historia klubu

Lazio narodziło się w roku 1900. Jak to bywa w przypadku wielu pokaźnych organizacji, początki klubu były skromne. Założyli go amatorzy, którzy pragnęli krzewić ideę sportowej rywalizacji. Jedną z przyczyn powstania zespołu miały być też kwestie formalne. Do niektórych zawodów mogli zgłaszać się jedynie przedstawiciele oficjalnie zarejestrowanych klubów. Società Sportiva Lazio zawiązało się w dniu 9 stycznia w rzymskiej dzielnicy Prati. Nazwa odnosi się do regionu Lazio, na terenie którego leży Wieczne Miasto. Wiele drużyn zmienia swoje barwy na przestrzeni lat. Ciekawy jest fakt, że zespół z Prati nosi się na biało-niebiesko od początku swojego istnienia. Kolory te mają nawiązywać do flagi Grecji - kraju, w którym odbyły się pierwsze igrzyska olimpijskie. W herbie klubu natomiast pojawił się orzeł wyraźnie nawiązujący do godła Cesarstwa Rzymskiego. Aż do roku 1910 zespół grał na poziomie amatorskim. W 1912 po utworzeniu Włoskiej Federacji Piłki Nożnej rozpoczął rozgrywki w krajowej lidze. Już wtedy Lazio wykazywało wysoki poziom. Przez trzy pierwsze lata drużynie udało się wejść do finałów rywalizacji. Obyło się jednak bez zwycięstw. Dzisiaj jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych włoskich klubów. Bilety na Lazio sprzedają się dobrze nie tylko w rodzinnych Włoszech, ale też na całym świecie. Warto pamiętać również, że jest to tak naprawdę ogromna organizacja. Piłka nożna to najbardziej prestiżowa i rozpoznawalna część działalności klubu. W jego skład wchodzi jednak jeszcze czterdzieści innych sekcji sportowych.

Największe dokonania klubu

Lazio istnieje 117 lat. Nic więc dziwnego, że ma na swoim koncie pokaźną liczbę osiągnięć i sukcesów. Do roku 1929 zespół aż czterokrotnie zdobył tytuł wicemistrza Włoch. W tym samym okresie wykazał się też swoistym charakterem. W roku 1927 większość rzymskich klubów pod przymusem ówczesnych władz została połączona (w ten sposób powstał zespół A.S. Roma). Jedynie Lazio wykazało opór i zachowało indywidualność. Czas na prawdziwy sukces przyszedł dopiero w roku 1958. Wtedy bowiem Lazio po raz pierwszy w karierze wygrało turniej Coppa Italia. Znaczny wzrost pozycji i wydajności drużyny nastąpił w momencie przejęcia klubu przez włoskiego przedsiębiorcę Cirio Sergio Cragnotti. Nowy właściciel włożył olbrzymie pieniądze w rozwinięcie drużyny. Dzięki niemu w składzie znalazło się wielu niemalże legendarnych piłkarzy - Ivan de la Pena, Christian Vieri oraz trzykrotny król strzelców - Giuseppe Signori. Efektem inwestycji rodu Cragnotti było ponowne zdobycie tytułu Mistrza Włoch w roku 2000.


Gdzie

  • Wszystkie
Nie ma jeszcze żadnych zaplanowanych wydarzeń na Lazio
Używamy plików cookie, aby poprawić nasze serwisy internetowe. Zakładamy, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie, jeśli kontynuujesz przeglądanie strony. Dowiedz się więcej o Zasady dotyczące plików cookie tutaj.