Hokej

Hokej, a właściwie hokej na lodzie to jedna z najbardziej popularnych gier zespołowych na północnej półkuli. Ten wyjątkowy sport rozgrywany na lodowisku cieszy się największym zainteresowaniem w USA, Kanadzie, Rosji, a także w Skandynawii. Zdobądź bilety na hokej i sprawdź, dlaczego ta szczególna dyscyplina, która nie może obyć się bez lodu budzi tak gorące emocje.

Początki hokeja na lodzie

Hokej to sport o wielowiekowej tradycji, a jego początki sięgają końca XV stulecia. Co ciekawe, jego historia najprawdopodobniej rozpoczęła się w Anglii lub Francji, choć kraje te nie są powszechnie kojarzone mroźnymi zimami. Korzenie nowoczesnego oblicza tej dyscypliny sportu sięgają jednak Kanady. Formę hokeja zbliżoną do obecnej rozpropagowali żołnierze angielscy w połowie XIX wieku w Ontario. Warto jednak zauważyć, że gracze posługiwali się krążkiem z drewna, korzystając z kijków i łyżew. Pod koniec XIX wieku rozegrano pierwszy turniej hokejowy, a wkrótce potem stworzono amatorską ligę. W 1893 gubernator generalny Kanady Lord Stanley ufundował pierwszy puchar w tej dyscyplinie. Co ciekawe, trofeum nadal stanowi cel dla wszystkich drużyn hokejowych w Ameryce Północnej. Obecnie nagroda nazywana jest na cześć gubernatora Pucharem Stanleya. Ten najważniejszy hokejowy laur można zdobyć w rozgrywkach ligi National Hockey League (NHL), której historia sięga lat 20. XX wieku. Współcześnie NHL obejmuje trzydzieści drużyn. Zespoły dzielą się na konferencję zachodnią i wschodnią, a każda z nich obejmuje po trzy dywizje. Chwila powstania NHL zbiegła się w czasie z debiutem tej dyscypliny sportowej w Polsce. Wówczas zaczęły powstawać pierwsze kluby hokejowe.

Ważne rozgrywki i ciekawe fakty o hokeju

Ciekawostkę stanowi fakt, iż hokej to jedna z czterech najchętniej uprawianych dyscyplin sportowych w Ameryce Północnej. Nic więc dziwnego, że w USA i Kanadzie najważniejsza liga hokejowa na świecie zwana NHL oraz mistrzostwa świata w hokeju gromadzą na trybunach i przed telewizorami miliony kibiców. Prawdziwe hokejowe tuzy to tak zwana wielka siódemka. Drużyny z krajów takich jak Kanada, Czechy, Finlandia, Rosja, Słowacja, Szwecja i Stany Zjednoczone na igrzyskach olimpijskich zdobyły ponad 90% medali. Dla fanów hokeja najważniejsze wydarzenia to mecze o Puchar Stanleya i rozgrywki NHL. Ponadto kibice chętnie śledzą igrzyska olimpijskie i mistrzostwa świata w tej dyscyplinie. Co ciekawe, dotychczas najczęściej Puchar Stanleya trafiał w ręce drużyny Canadiens de Montréal. Zdobywcy trofeum nie otrzymują go jednak na zawsze. Oryginał znajduje się w Sali Sławy Hokeja w Toronto, a na jego duplikacie graweruje się nazwę najlepszej drużyny, a także jej zawodników. Duplikat również przechowywany jest w Sali Sławy. Puchar Stanleya to dosłownie i w przenośni nagroda wielkiej wagi. Trofeum waży bowiem niespełna 15 kg i mierzy prawie 90 cm wysokości. W historii amerykańskiej ligi NHL nie brakuje również polskich akcentów w postaci uznanych hokeistów. Najwięcej meczów w tej najważniejszej hokejowej lidze rozegrał Mariusz Czerkawski. Jedynym Polakiem, który wywalczył Puchar Stanleya był natomiast Krzysztof Oliwa.


Używamy plików cookie, aby poprawić nasze serwisy internetowe. Zakładamy, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie, jeśli kontynuujesz przeglądanie strony. Dowiedz się więcej o Zasady dotyczące plików cookie tutaj.