Hertha Berlin

Kibicom piłki nożnej nie trzeba przedstawiać niemieckiej Bundesligi. Wywodzą się z niej i mistrzowie Europy, i czołówka światowego futbolu. Gwiazdki zwycięzców na koszulkach piłkarzy to zapowiedź wielkiego stylu i ogromnej dawki emocji na każdym stadionie. Ale i wewnętrzne rozgrywki bundesligowych drużyn obfitują w dramatyczne pojedynki, które po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy. Jednym z przykładów takiej zaciekłej walki jest historia Herthy BSC z Berlina.

Wzloty i upadki berlińskiej legendy

Hertha BSC emocjonuje berlińczyków już od 1892 roku. Klub, założony początkowo pod nazwą BFC Hertha 92 jako luźne stowarzyszenie kochających piłkę nastolatków, wkrótce rozwinął się w profesjonalny zespół i zaczął odnosić pierwsze znaczące sukcesy. Prawdziwy rozkwit Herthy BSC przypadł na przełom lat 20. Rozpoczęła go fuzja z Berliner Sport-Club w 1923 roku (skąd pochodzi jej obecna nazwa). W następnym roku, w położonej na północy Berlina dzielnicy Gesundbrunnen, klub zainaugurował własny stadion, nazywany pieszczotliwie „Plumpe” („Pompa”). Od tego czasu drużyna regularnie uczestniczyła w finałach mistrzostw, dwukrotnie zdobywając tytuł Mistrza Niemiec latach 1930 i 1931. W okresie powojennym Hertha BSC została rozwiązana wraz z innymi niemieckimi stowarzyszeniami na cztery lata, ale jej zawodnicy grali dalej jako SG Gesundbrunnen. Klub powrócił do swojej nazwy w 1949 roku i stopniowo odbudowywał swoją pozycję w pierwszej lidze. W 1963 roku Hertha BSC była jednym z założycieli niemieckiej Bundesligi. Pomimo odnoszonych sukcesów, lata 70. przyniosły drużynie pasmo prawdziwych katastrof. Skandal finansowy z 1971 roku zmusił klub do sprzedania ukochanej „Pompy”, która została następnie zburzona, a od 1979 roku Hertha BSC utkwiła na osiemnaście lat w drugiej lidze.

Wielki powrót biało-niebieskich

Lata 1979–1997 to bolesny okres dziejów Herthy BSC, prowadzącej ponurą egzystencję trzecioligowej amatorskiej drużyny. Gorycz niepowodzeń łagodziły klubowi jedynie sukcesy juniorów, którzy okazali się prawdziwą sensacją rozgrywek Pucharu Niemiec w sezonie 1992/93. Wielkim przełomem okazał się rok 1997 i zdobycie potężnego sponsora, jakim jest Deutsche Bahn. Reorganizacja finansowa i zwycięski mecz z 1. FC Kaiserslautern umożliwiły klubowi powrót do pierwszej klasy. Od tamtej pory Hertha BSC przez większość sezonów plasuje się w pierwszej lidze i mobilizuje olbrzymie rzesze wiernych fanów. Coraz rzadsze obecnie spadki do drugiej ligi gracze rekompensują zaciętą walką o powrót do czołówki grupy. Dlatego bilety na Hertha BSC to dla kibica szansa na obejrzenie fenomenalnego pojedynku na rozgrzanym do czerwoności stadionie.

Jeszcze więcej emocji dla fanów niemieckiego futbolu

Dla tych, którzy kochają piłkę nożną, mecze Bundesligi to rozrywka na najwyższym europejskim poziomie. Zagwarantować ją mogą niezapomniane wizyty na stadionach takich gigantów futbolu, jak niezrównany FC Bayern Monachium, legendarna Borussia Dortmund, czy ambitny FC Köln


Gdzie

  • Wszystkie
Nie ma jeszcze żadnych zaplanowanych wydarzeń na Hertha Berlin
Używamy plików cookie, aby poprawić nasze serwisy internetowe. Zakładamy, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie, jeśli kontynuujesz przeglądanie strony. Dowiedz się więcej o Zasady dotyczące plików cookie tutaj.