Golf

Golf to niezwykła dyscyplina sportu, z którą nierozerwalnie wiążą się duże pieniądze i jeszcze większe emocje. Warto zdobyć bilety na golf, by w pełni odkryć piękno tego elitarnego sportu.

Historia golfa w skrócie

Początki golfa budzą wiele wątpliwości, a eksperci i kibice stawiają w tej sprawie kilka hipotez. Według jednej z nich sport ten po raz pierwszy zaczęto uprawiać w Szkocji jeszcze w średniowieczu, jednak opisy gry z użyciem kija i skórzanej piłki można znaleźć także w starych holenderskich pismach. Co ciekawe, nazwa dyscypliny również wywodzi się z Niderlandów. Wyraz „golf” nawiązuje do holenderskiego określenia kija lub laski. Nie ulega jednak wątpliwości, że początkową popularność golf zdobył na Wyspach Brytyjskich, by później opanować cały świat. Z klasycznej formy golfa w latach 20. XX wieku wyodrębniono minigolfa, jednak na tym nie zakończyły się interesujące modyfikacje tej dyscypliny sportu. W latach 90. XX wieku w Niemczech zainicjowano kilka nowych typów golfa. Wśród nich warto zwrócić uwagę na takie odmiany jak urban golf czy street golf, który zyskuje na popularności.

Fakty i mity związane z golfem

Choć niektórzy obserwatorzy uważają golfa za nudny sport, który nie wymaga wiele wysiłku, prawda jest zupełnie inna. Na pokonanie wszystkich dołków trzeba bowiem liczyć średnio od 4 do 6 godzin, a dystans, który należy przejść to nawet 8 kilometrów. Golf jest powszechnie uważany za elitarny sport, który wiąże się z dużymi wydatkami. W rzeczywistości gracze ponoszą wysokie koszty głównie w krajach, w których sport ten nie jest zbyt popularny. Co ciekawe, lwią część wydatków pochłania nie sam sprzęt, lecz utrzymanie pola golfowego. W krajach takich jak Stany Zjednoczone, Anglia, Irlandia czy Islandia golf jest bardzo popularny, a co za tym idzie również łatwo dostępny i niezbyt kosztowny. Nie da się ukryć, że z golfem jako sportem zawodowym wiążą się jednak duże pieniądze. Golfiści to jedni z najlepiej zarabiających sportowców na świecie. Nie jest tajemnicą, że ich dochody są wyższe niż zarobki tenisistów uchodzących powszechnie za najdroższych sportowców. Kolejną ciekawostką, która odróżnia golf od innych sportów jest wiek graczy. W przeciwieństwie do większości dyscyplin golfiści kończą karierę dopiero w okolicach 50 roku życia. Współcześnie za najlepszych graczy uważa się Tigera Woodsa, Rory McIlroya, a także Vijay Singha. W historii tego sportu zapisali się również Bobby Jones, Jack Nicklaus i Arnold Palmer.

Najważniejsze golfowe rozgrywki

Za najważniejsze turnieje fani golfa uważają męskie zawody Wielkiego Szlema. Wśród nich warto zwrócić uwagę na The Masters Tournament odbywający się na polu golfowym Augusta National w stanie Georgia. Pozostałe rozgrywki, czyli U.S. Open, The Open Championship i PGA Championship każdego roku odbywają się na innym obiekcie. Inne ważne imprezy golfowe to The Masters Tournament, a także PGA Championship.


Używamy plików cookie, aby poprawić nasze serwisy internetowe. Zakładamy, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie, jeśli kontynuujesz przeglądanie strony. Dowiedz się więcej o Zasady dotyczące plików cookie tutaj.