Futbol amerykański

Futbol amerykański to niezwykle dynamiczny i kontaktowy sport, który uchodzi za najpopularniejszą dyscyplinę w Stanach Zjednoczonych. Warto zdobyć bilety na futbol amerykański, by osobiście przekonać się, dlaczego Amerykanie tak bardzo emocjonują się tym sportem.

Historia futbolu amerykańskiego

Futbol amerykański, piłka nożna i rugby mają wspólne korzenie sięgające Wysp Brytyjskich. Wszystkie dyscypliny miały na siebie wzajemny wpływ, choć obecnie uważa się je za w pełni odrębne i rządzące się własnymi zasadami. Za kolebkę futbolu amerykańskiego uznaje się jednak kraj, w którym jest on obecnie najbardziej popularny, czyli Stany Zjednoczone. W latach 70. XIX wieku podjęto próbę spisania pierwszych zasad zaznaczających rozróżnienie futbolu od piłki nożnej, a także rugby. W efekcie w 1880 roku zainicjowano wprowadzenie zasady o linii wznowienia akcji, a wkrótce potem także zapisów o próbach. Z czasem reguły gry nieco zmodyfikowano. Na początku XX stulecia doszło do licznych wypadków, a futbol amerykański zyskał miano niebezpiecznego sportu. W rezultacie władze uniwersytetów, których studenci grali w futbol, wprowadziły zasady mające poprawić bezpieczeństwo podczas gry. Warto wspomnieć choćby o zakazie stosowania skutecznej, a zarazem kontuzjogennej formacji klina. Ponadto zawodnicy zaczęli używać sprzętu o lepszych właściwościach ochronnych. Co ciekawe, kaski uznano za obowiązkowe dopiero w latach 40. ubiegłego wieku. W pierwszych dwóch dekadach XX stulecia futbol amerykański zyskał ostateczny kształt zbliżony do obecnego. Wówczas zmieniono rozmiar boiska i określono sześciopunktową nagrodę za przyłożenie. Złote czasy futbolu amerykańskiego przypadają jednak po drugiej wojnie światowej. Wówczas zawodowa odsłona tej dyscypliny zyskała na popularności za sprawą transmisji telewizyjnych.

Święto futbolu amerykańskiego

Do najważniejszych rozgrywek zalicza się bezapelacyjnie amerykański turniej Super Bowl. Ta legendarna impreza po raz pierwszy odbyła się w 1967 roku i nadal jest jednym z najważniejszych wydarzeń sportowych w USA. Super Bowl to finałowy mecz o mistrzostwo ligi National Football League zwanej w skrócie NFL. Ciekawostkę stanowi fakt, iż wokół turnieju narosło wiele zwyczajów, a finał jest uznawany za nieformalne święto narodowe w Stanach Zjednoczonych. Rozmach ceremonii i powszechne zainteresowanie Super Bowl dobrze obrazują statystyki: dzień finału to jeden z rekordowych dni, w których w USA spożywa się najwięcej jedzenia. Nic dziwnego – Amerykanie świętują wówczas w pełni. Oglądalność transmisji telewizyjnych Super Bowl przekracza 100 milionów widzów, jednak znacznie większe emocje budzi oglądanie rozgrywek na żywo.

Interesujące fakty związane z futbolem amerykańskim

Co ciekawe, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie sport ten jest tak popularny, że określany jest po prostu mianem futbolu. Amerykanie piłkę nożną nazywają natomiast soccerem. Niektórzy futbol amerykański określają również rusztowym ze względu na formę boiska przywodzącą na myśl kratki rusztu. Mimo dynamicznego aspektu gry wielu kibiców futbolu amerykańskiego docenia go przede wszystkim ze względu na strategię. Za idealny mecz uznaje się taki, który uda się rozegrać według wcześniej przemyślanych akcji. Każda drużyna dysponuje własnym podręcznikiem zawierającym potencjalne zagrania.


Używamy plików cookie, aby poprawić nasze serwisy internetowe. Zakładamy, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie, jeśli kontynuujesz przeglądanie strony. Dowiedz się więcej o Zasady dotyczące plików cookie tutaj.