Celta Vigo

Celta Vigo to jeden z zespołów grających w niezwykle popularnej i prestiżowej Primera Division. Drużyna reprezentuje hiszpańską wspólnotę autonomiczną - Galicję. Polscy miłośnicy piłki nożnej mogą pamiętać Celtę przede wszystkim z końcówki lat dziewięćdziesiątych - kiedy to trwał jeden ze złotych okresów w historii Niebieskich.

Pierwsze lata drużyny

Celta liczy sobie już niemal sto lat. Zespół swoją działalność rozpoczął na początku dwudziestego wieku w mieście Vigo. Piłka nożna stawała się wówczas coraz bardziej popularna na terenie całej Hiszpanii - również w Galicji. W prowincji funkcjonowało kilka lokalnych zespołów. W roku 1923 dwa z nich - Real Vigo Sporting oraz Real Club Fortuna de Vigo postanowiły połączyć siły. Co ciekawe za ideą wspólnego działania piłkarzy stał dziennikarz - Manuel de Castro. Na łamach gazety Faro de Vigo już od kilku lat mówił o potrzebie powołania mocniejszej reprezentacji Galicji. Twórcy nowej drużyny brali pod uwagę kilka nazw - między innymi Real Unión de Vigo i Real Atlántic. Ostatecznie jednak z pobudek patriotycznych zdecydowali się na nazwę Celta. Ten człon ma upamiętniać Celtów, którzy wieki temu żyli na terenach Galicji. Dzisiaj zespół jest niekwestionowanym symbolem swojego regionu. Wielokrotnie pojawił się tak w Lidze Hiszpańskiej, jak i rozgrywkach europejskich. Jego stadion Balaídos jest w stanie pomieścić prawie trzydzieści tysięcy widzów.

Największe sukcesy Celty

Przez prawie połowę swojego istnienia Celcie Vigo udawało się kwalifikować do Ligi Hiszpańskiej. Do tej pory zespół rozegrał w Primera Division aż czterdzieści sześć sezonów. Niebiescy nigdy nie wygrali prestiżowego Pucharu Króla, ale za to trzykrotnie pojawił się w jego finale. Celta ma za sobą karierę pełną sukcesów, ale w jej historii można wyróżnić kilka zdecydowanie lepszych okresów. Miłośnicy piłki nożnej zapewne pamiętają sezon 1970 - 1971, podczas którego galicyjska drużyna dorobiła się miana pogromcy gigantów. W tym roku zespół pozostał niepokonany na własnym boisku. Zakwalifikował się też do Pucharu UEFA. Bilety na Celta Vigo cieszyły się również rekordowym zainteresowaniem w latach 1997-2003. Wtedy bowiem zespół święcił liczne triumfy na arenie międzynarodowej. Zawodnikom w niebieskich koszulkach udało się kilkukrotnie przejść do Pucharu UEFA oraz raz wejść do Europejskiej Ligi Mistrzów. O kolejnej fali sukcesów możemy mówić od roku 2012. Drużyna święci triumfy w La Lidze. W dużej mierze są za nie odpowiedzialni menedżerowie - w kolejności: Luis Enrique i Eduardo Berizzo. Pod przywództwem tego drugiego Celta zakwalifikowała się do Ligi Europy w sezonie 2016-2017.


Gdzie

  • Wszystkie
Nie ma jeszcze żadnych zaplanowanych wydarzeń na Celta Vigo
Używamy plików cookie, aby poprawić nasze serwisy internetowe. Zakładamy, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie, jeśli kontynuujesz przeglądanie strony. Dowiedz się więcej o Zasady dotyczące plików cookie tutaj.