Bologna

Bologna FC to prawdziwa legenda Serie A, czyli najlepszej włoskiej ligi futbolowej. Klub należał do członków-założycieli ligi w 1929 roku i siedem razy zdobył w niej mistrzostwo. Drużyna nosi przydomek "czerwono-niebiescy" ("Rossoblu"), co jest nawiązaniem do klubowych barw. Warto kupić bilety na Bologna i zobaczyć grę zespołu na żywo - to wciąż drużyna, która gra niezwykle widowiskową piłkę we włoskim wydaniu.

Ponad sto lat historii klubu

Zespół z Bolonii w północnych Włoszech powstał w 1909 roku. Klub jest bardzo dumny ze swojej długiej historii, zresztą jego pełna nazwa to Bologna Football Club 1909. Już w swoich wczesnych latach Bolonia osiągała wielkie sukcesy - po raz pierwszy mistrzem kraju została w sezonie 1924/25. Ta wygrana rozpoczęła złoty okres w historii klubu. Jednak po zakończeniu II wojny, wyniki były coraz gorsze. Klub utrzymywał się w Serie A, ale wielkich osiągnięć brakowało. Gorzej było w latach 80., gdy Bologna najpierw spadła do Serie B, a potem do trzeciej ligi. Do topowej grupy udało się wrócić w pierwszej dekadzie XXI wieku. Zespół był wtedy daleki od formy ze swoich początków, ale udało mu się utrzymać w lidze, a poziom gry poprawiał się z meczu na mecz.

Osiągnięcia Bologna FC

Siedem tytułów mistrza Włoch daje drużynie miano szóstej najlepszej drużyny w historii Serie A. Ostatni raz Bolonia zdobyła ligowe złoto w 1964 roku. Ale to nie są jej jedyne imponujące osiągnięcia - również siedem razy klub zdobył wicemistrzostwo kraju. Puchar Włoch, czyli Coppa Italia, trafiał do rąk piłkarzy z północy dwukrotnie - w 1970 i w 1974 roku. Jeśli natomiast chodzi o rozgrywki międzynarodowe, to klub najbardziej triumfował w nieistniejącym już Pucharze Mitropa. Bolonia wygrywała go trzykrotnie - w latach 1932, 1934 i 1961. W 1998 roku zdobyła natomiast Puchar Intertoto. Obecnie klub gra na niemal 40-tysięcznym Stadio Renato Dall'Ara, który został otwarty w 1925 roku. W drugiej dekadzie XXI wieku klub przeżywał sporo zawirowań, jeśli chodzi o sprawy własnościowe. Jednym z tego efektów było to, że w 2008 roku prezesem drużyny została Francesca Menarini. Była ona drugą kobietą w historii, która sprawowała władzę nad klubem z Serie A. Po dwóch latach jednak musiała pożegnać się z tym stanowiskiem.

Kluby podobne do Bologna FC

Każdy, kto kupił bilety na mecz Bologna, powinien być też zainteresowany spotkaniami innych klubów z Serie A. Może to być na przykład AS Roma - uznany klub ze stolicy kraju, lub też legendarny Juventus Turyn. Włoska piłka nożna, nawet jak straciła nieco na znaczeniu w ostatnich dekadach, wciąż należy do absolutnej światowej czołówki. Kibice bardzo chwalą też niesamowitą atmosferę na stadionach oraz entuzjazm - zarówno piłkarzy, jak i kibiców.


Gdzie

  • Wszystkie
Nie ma jeszcze żadnych zaplanowanych wydarzeń na Bologna
Używamy plików cookie, aby poprawić nasze serwisy internetowe. Zakładamy, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie, jeśli kontynuujesz przeglądanie strony. Dowiedz się więcej o Zasady dotyczące plików cookie tutaj.