Benfica

SL Benfica z Lizbony to zdecydowanie najbardziej utytułowany klub piłkarski z Portugalii. Wystarczy wspomnieć, że aż 35 razy był mistrzem tego kraju i 25 razy zdobywał puchar Portugalii. Nic więc dziwnego, że bilety na Benfikę to marzenie wielu kibiców. Wielu z nich przy okazji spotkań drużyny zwiedza siedzibę klubu - w końcu stolica Portugalii jest uważana za jedno z najpiękniejszych miast Europy.

Historia Benfiki

Lizboński klub powstał w 1904 roku, początkowo jako Grupo Sport Lisboa. Cztery lata później ta drużyna przejęła inną, która nosiła nazwę Benfica. Od tego momentu już cały zespół się tak nazywa. Klub jest członkiem tak zwanej "wielkiej trójki" - czyli klubów, które od czasu powstania topowej portugalskiej Primeira Liga w 1934 roku, nigdy z niej nie wypadły. Pozostali członkowie tej trójki - czyli FC Porto oraz Sporting CP - są uważani za najważniejszych, odwiecznych rywali Benfiki. Zespół nieraz przechodził trudne okresy - zwykle wtedy na brak imponujących wyników sportowych nakładały się kłopoty finansowe. Tak było na przykład na samym początku XXI wieku. Jedną z przyczyn była budowa nowego stadionu Estádio da Luz, który ostatecznie kosztował ponad 120 milionów euro, a nie 25 milionów, jak początkowo planowano. Klubowi jednak udało się wyjść z kryzysu, a dzięki nowemu stadionowi na 64 tysiące kibiców, bilety na Benfikę stały się dostępne niemal dla wszystkich fanów zespołu.

Osiągnięcia klubu z Lizbony

"Orły" (czyli "Águias") - bo tak są nazywani zawodnicy Benfiki - po raz pierwszy zdobyli mistrzostwo Portugalii w 1936 roku. Później ten sukces udało się klubowi powtórzyć aż 34 razy. Podobnymi osiągnięciami nie może się pochwalić żaden inny zespół piłkarski z Portugalii. Pierwszy puchar kraju udało się natomiast Benfice zdobyć w 1940 roku. Ponadto drużyna siedem razy doszła do finału Ligi Mistrzów, dwa razy zdobywając tam najważniejszy tytuł - w 1961 i w 1962 roku. Klub jest znany też jako jeden z najbardziej demokratycznych na całym futbolowym świecie. Ma on obecnie około 160 tysięcy członków. Muszą oni regularnie opłacać składki, ale za to mają wpływ na życie drużyny, czyli na przykład na wybór władz klubowych. Dzięki tak dużej ilości członków, Benfika trafiła nawet do Księgi Rekordów Guinnessa w 2006 roku, jako "klub futbolowy, który ma najwięcej oficjalnych zwolenników". Za najlepszego zawodnika w historii klubu uznaje się Eusébio. W 614 meczach zdobył dla Benfiki aż 638 goli.


Gdzie

  • Wszystkie
  • Portugalia
  • Wielka Brytania
Wszystkie płatności są realizowane w PLN. Orientacyjne ceny w USD są podane jedynie w celach informacyjnych.

Nadchodzące wydarzenia międzynarodowe

Estádio Nacional do Jamor, Oeiras, Portugalia
Time to be confirmed
Od 168,1 USD 638,39 zł Pozostało/y +100 bilety
Od 168,1 USD Pozostało/y +100 bilety
Zobacz bilety
Emirates Stadium, Londyn, Wielka Brytania
Od 80,38 USD 305,27 zł Pozostało/y +100 bilety
Od 80,38 USD Pozostało/y +100 bilety
Zobacz bilety
Emirates Stadium, Londyn, Wielka Brytania
Od 96,17 USD 365,2 zł Pozostało/y 98 bilety
Od 96,17 USD Pozostało/y 98 bilety
Zobacz bilety
Używamy plików cookie, aby poprawić nasze serwisy internetowe. Zakładamy, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie, jeśli kontynuujesz przeglądanie strony. Dowiedz się więcej o Zasady dotyczące plików cookie tutaj.