Australian Open

Bilety na Australian Open

Australian Open jako jeden z czterech turniejów Wielkiego Szlema to niekwestionowane święto tenisa. Międzynarodowe rozgrywki odbywają się w Australii, a udział w nich biorą najlepsi tenisiści i tenisistki z całego świata. Warto zdobyć bilety na Australian Open, by cieszyć się pięknem tego szlachetnego sportu na najwyższym poziomie.

Historia i organizacja Australian Open

Tradycja Wielkiego Szlema sięga początku XX wieku. Gdy po raz pierwszy na kortach Melbourne rozegrano turniej, nikt nie przypuszczał, że nadejdzie pora na przejście z tradycyjnej trawiastej nawierzchni na twardą. Zmiana nastąpiła pod koniec lat 80. ubiegłego wieku, a do historii zapisał się szwedzki tenisista Mats Wilander, który jako jedyny gracz triumfował na obu nawierzchniach. Na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniano również miejsce rozgrywania turnieju. Zanim Australian Open zaczęło kojarzyć się wyłącznie z Melbourne, wielkoszlemowe mecze rozgrywano między innymi w takich miastach jak Adelaide, Brisbane czy Perth. Również termin zawodów nie był stały. Choć obecnie turniej odbywa się w styczniu, w środku australijskiego lata, w historii zdarzało się przeniesienie rozgrywek na sierpień czy grudzień. Australian Open wpisuje się w tradycyjny podział turniejów wielkoszlemowych, zgodnie z którym widzowie mogą oglądać singlowe i deblowe mecze oraz miksta. Ponadto na kortach Melbourne odbywają się rozgrywki tenisistów na wózkach, turnieje juniorów, a także dawnych triumfatorów zawodów tenisowych.

Czym wyróżniają się mecze na Australian Open?

Turniej Australian Open odbywa się na trzech kortach, z których dwa dysponują rozsuwanym dachem na wypadek typowych dla Antypodów upałów lub ulewnych deszczy. Warto wspomnieć, że to jedyny wielkoszlemowy turniej oprócz Wimbledonu, który może być rozgrywany pod dachem. Ciekawostkę stanowi fakt, iż ze względu na wysokie, uciążliwe dla graczy temperatury sędziowie mają prawo wstrzymać mecz do czasu poprawy warunków atmosferycznych.

Co jeszcze warto wiedzieć o Australian Open?

Australian Open generuje ogromne zyski dla australijskiej gospodarki. Wielkie pieniądze nie są jednak związane wyłącznie z turystyką. Wrażenie robi też pula nagród w konkursie, która wynosi 37 milionów dolarów. Co ciekawe, już zwycięzca 1/64 finału w grze pojedynczej otrzymuje wysoką nagrodę pieniężną. Oprócz finansowych wygranych Australian Open zapisał się w historii tenisa ze względu na liczne rekordy. Warto wspomnieć choćby o najdłuższym meczu w historii imprezy, który trwał niespełna 6 godzin. Rozegrali go weterani tenisa Novak Djokovic i Rafael Nadal w 2012 roku. Najmłodsza zawodniczka, która wygrała turniej, to Mirjana Lučić, Chorwatka, która triumfowała w wieku 16 lat. Najstarszym triumfatorem AO był zaś trzydziestosiedmioletni Ken Rosewel.

Inne turnieje tenisowe dla wielbicieli Wielkiego Szlema

Nikogo nie trzeba przekonywać, że oprócz Australian Open warto wybrać się na pozostałe trzy turnieje wielkoszlemowe. Należą do nich rozgrywany w Londynie Wilbledon, US Open i Roland Garros, zwany również French Open.


Używamy plików cookie, aby poprawić nasze serwisy internetowe. Zakładamy, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie, jeśli kontynuujesz przeglądanie strony. Dowiedz się więcej o Zasady dotyczące plików cookie tutaj.