Athletic Bilbao

Bilety na Athletic Bilbao

Athletic Club de Bilbao należy do czterech najbardziej utytułowanych drużyn piłkarskich, grających w lidze hiszpańskiej. W założonej w 1928 roku La Liga, najwyższej klasie rozgrywkowej, są tylko trzy kluby, które nigdy nie opuściły jej szeregów, są to Real Madryt, FC Barcelona i Athletic Bilbao. Bez względu na zawirowania historyczne i polityczne dumni Baskowie stanowili silną przeciwwagę dla bogatszych drużyn, będąc czymś więcej niż klubem piłkarskim. Identyfikacja z barwami Athletic od zawsze łączyła się z poparciem dla baskijskiej autonomii. Dziś, w czasach globalizacji, kiedy baskijski klub stał się rozpoznawalną marką, bilety na mecz Athletic Bilbao można kupić, nie tylko w Baskonii. Warto z tego skorzystać!

Historia sięgająca końca XIX wieku

Początki klubu z baskijskiej stolicy sięgają 1898 roku, kiedy to zamiłowani w futbolu Brytyjczycy założyli drużynę, w której szeregach grali robotnicy z miejscowych fabryk i stoczni. Patrząc na stroje takich drużyn, jak Sunderland czy Southampton, widać podobieństwo do barw Athletic Club Bilbao. Nieprzypadkowe, gdyż wśród założycieli przeważali kibice z tych miast. Również angielska nazwa (Athletic Club zamiast hiszpańskiej Club Atletico) świadczy o początkach. Fascynacja nową dyscypliną szybko przeniosła się także na młodych Basków, którzy przyczynili się do popularyzacji dyscypliny. Już na początkach istnienia klub z Bilbao silnie łączył się z baskijskim patriotyzmem. Dziś, kupując bilety na Athletic Bilbao, trudno wyobrazić sobie, że madryckie Atletico jest filią baskijskiego klubu, założoną w 1903 roku – studenci z Bilbao założyli klub, będący dziś silnie zantagonizowany z Athletic – łączniki to barwy i nazwa, różnice to przede wszystkim polityka. Zamawiając bilety na Athletic Bilbao, warto mieć świadomość, że to nadal coś więcej niż piłka. To burzliwa historia Hiszpanii.

Liczne sukcesy

Athletic Club Bilbao już po kilku latach występów w La Liga, doczekał się sukcesów – cztery tytuły mistrzowskie zdobyte w latach 1930, 1931, 1934 i 1936 oraz czterokrotny z rzędu triumf w rozgrywkach o Puchar Króla w latach 1930-1933 na stałe utrwaliły silną pozycję w całej Hiszpanii. Co istotne, jeszcze zanim w 1928 roku powstała La Liga, drużyna z Bilbao zdobywała dziesięciokrotnie Puchar Króla i tyle samo razy Puchar Kraju Basków. Do dziś łącznie są to 24 zwycięstwa w Pucharze Króla (Copa del Rey) i ośmiokrotne triumfy w lidze (ostatni w 1984 roku). W europejskich pucharach Athletic Bilbao dwukrotnie przegrywał w finale – w sezonie 1976/1977 roku w Pucharze UEFA z Juventusem Turyn i w 2001/2012 w Lidze Europy z Atletico Madryt.

Nie tylko Athletic Club Bilbao

Zamawiając bilety na mecz Athletic Bilbao, warto również zerknąć na inne sportowe oferty z Kraju Basków, jak piłkarskie mecze Real Sociedad San Sebastian lub Deportivo Alaves. Fani koszykówki mogą zaś zamówić bilety na spotkania Dominion Bilbao Basket czy Laboral Kutxa Baskonia.


Gdzie

  • Wszystkie
Nie ma jeszcze żadnych zaplanowanych wydarzeń na Athletic Bilbao
Używamy plików cookie, aby poprawić nasze serwisy internetowe. Zakładamy, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie, jeśli kontynuujesz przeglądanie strony. Dowiedz się więcej o Zasady dotyczące plików cookie tutaj.