ASSE Saint-Étienne

We francuskiej Ligue 1 gra dużo świetnych drużyn. Ale wyjątkowo warty uwagi jest klub AS Saint-Étienne. Piłkarskie emocje, wspaniali piłkarze, a to wszystko w pięknym, francuskim mieście - właśnie to wszystko otrzyma każdy, kto kupi bilety na AS Saint-Étienne.

Sto lat historii klubu

AS Saint-Étienne został założony w 1919 roku, początkowo jednak był amatorską drużyną dla pracowników sklepów sieci Casino. W 1933 roku postanowiono jednak zrobić z zespołu w pełni profesjonalny klub. Tuż przed wybuchem II wojny udało mu się awansować do najwyższej ligi w kraju. Konflikt spowodował zawieszenie rozgrywek, ale po jego zakończeniu klub z Saint-Étienne robił wszystko, by pokazać, na co go stać. W 1957 roku wreszcie nadszedł upragniony, wielki sukces - drużyna po raz pierwszy wywalczyła Mistrzostwo Francji. Ale nie zawsze wszystko szło w klubie tak gładko. Na przykład we wczesnych latach 80. XX wieku drużyną wstrząsnął skandal finansowy, który w konsekwencji doprowadził do skazania na karę więzienia Rogera Rochera, wieloletniego prezesa klubu. Sama drużyna z kolei na jakiś czas została wykluczona z najważniejszych rozgrywek.

Najważniejsze osiągnięcia zespołu z Saint-Étienne

Tytuł mistrza kraju trafiał do Saint-Étienne aż dziesięciokrotnie - w tym cztery razy w latach 60. i tyle samo razy w siódmej dekadzie XX wieku. Sześć razy drużyna zdobyła też Puchar Francji. Dzięki tylu zwycięstwom w ważnych turniejach klub jest, obok Olympique'u Marsylia, najbardziej utytułowaną francuską drużyną futbolową. Do finału Ligi Mistrzów zespół dotarł jednak tylko raz, w 1976 roku. Uległ jednak wtedy Bayernowi Monachium jeden do zera. Najwięcej goli dla klubu w całej jego historii - bo aż 204 - zdobył Hervé Revelli, niezwykle utalentowany napastnik, który występował głównie w latach 60. i 70. Późniejsze lata nie były już tak dobre dla zespołu, choć w drugiej dekadzie XXI wieku AS zaczął wreszcie odbudowywać swoją pozycję. Doceniają to fani, którzy zawsze są chętni na bilety na AS Saint-Étienne. Zawodnicy z tej drużyny są często określani jako "Les Verts", czyli "Zieloni" - to nawiązanie do barw klubowych AS Saint-Étienne. Domowe mecze AS Saint-Étienne są rozgrywane na stadionie Stade Geoffroy-Guichard. Wielokrotnie modernizowany obiekt z 1931 roku może obecnie ugościć ponad 41 tysięcy kibiców.

Podobne kluby futbolowe

Bilety na mecz AS Saint-Étienne to idealna propozycja dla każdego, kto uwielbia francuski i europejski futbol. Ale nie jest to oczywiście jedyna warta uwagi drużyna piłkarska z tego kraju. Fanom AS Saint-Étienne można polecić również spotkania AS Monaco czy też Olympique'u Lyon. Nie bez przyczyny francuskie drużyny piłkarskie cieszą się olbrzymią renomą na całym świecie. Grają jednocześnie elegancki i atrakcyjny futbol, z drugiej jednak strony walka bywa na francuskich murawach niezwykle zacięta i oferuje widzom zawsze mnóstwo niesamowitych emocji.


Gdzie

  • Wszystkie
Nie ma jeszcze żadnych zaplanowanych wydarzeń na ASSE Saint-Étienne
Używamy plików cookie, aby poprawić nasze serwisy internetowe. Zakładamy, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie, jeśli kontynuujesz przeglądanie strony. Dowiedz się więcej o Zasady dotyczące plików cookie tutaj.